Élen járunk a zöldátállásban
Hazánk Európa legjobbjai közé tartozik az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében. A napenergia térnyeréséről, az eddigi eredményekről Lantos Csaba energiaügyi miniszterrel beszélgettünk.
Ez persze szükségszerűen következik az ökopolitika és a liberalizmus közti eltérő felfogásból.
„Kádár Barnabás – Momentum ma ismételten védelmébe vette az atomenergiát. Bár a Momentum azt állítja, zöldnek lenni alap, ezek szerint náluk atompártinak lenni is alap, márpedig e két állítás közül csak az egyik lehet igaz. Kádár Barnabás érvei viszont arra mindenképp jók, hogy újra beszéljünk az atomlobbi klasszikus, sokszor populizmust súroló érveiről.
Már a célok meghatározásában is komoly véleménykülönbségünk van, ami persze szükségszerűen következik az ökopolitika és a liberalizmus közti eltérő felfogásból. A gazdaság kizárólagosságát hirdető liberalizmussal szemben az ökopolitika a társadalom, környezet és gazdaság egyenrangúságát képviseli. Éppen ezért, az energiakérdésben sem csak azt nézzük, mi a jó a gazdaságnak, hanem azt is, hogyan hat ez az emberre, a társadalomra és a környezetre.
Kádár írásából teljesen hiányzik az energiafogyasztás csökkentése, pedig ez a legfontosabb célkitűzés. Szemléletformálással és energiahatékonysággal a jelenlegi fogyasztásunkat akár a harmadára is csökkenthetnénk. Ezt az alacsonyabb szintet pedig már különösebb gond nélkül fedezni tudjuk megújuló energiaforrásokkal. Hamis dilemma, hogy a szén és az atom között kellene választanunk, ugyanis mindkettő rossz megoldás. Ez a dilemma csak akkor áll fenn, ha a végtelenségig szeretnénk növelni az energiaigényünket, ami viszont irreális igény.
A szén hátrányaiban egyetértünk: meg kell adóztatni és ki kell vezetni, tiszta sor. Viszont az atomenergia egyik legnagyobb problémájáról nem esett szó: ez pedig az ára. A fukusimai baleset után elképesztően megdrágult ez a technológia. Nem véletlen, hogy piaci alapon sehol a világon nem épülnek nukleáris reaktorok!”